Windows 7 czy Windows 10

Na dzień dzisiejszy w Polsce najpopularniejszym systemem jest Windows 7. Czy warto przesiadać się na nowszy system Windows 10 ? Wiele starych komputerów pracuje obecnie na "siódemce", a ich użytkownicy obawiają się, że nowy system może nie działać wystarczająco płynnie na starszym sprzęcie.
Wymagania Windows 7:
Procesor: 1 GHz x86 lub x86-64 (32-bit lub 64-bit)
Pamięć RAM: 1 GB (32-bit) / 2 GB (64-bit)
Karta graficzna: DirectX 9.0, WDDM 1.0 lub lepszy
Pamięć VRAM: 128MB
Ilość wymaganego miejsca na dyski: 16 GB (32-bit) / 20 GB (64-bit)
Wymagania Windows 10:
Procesor: 1 GHz x86 lub x86-64 (32-bit lub 64-bit)
Pamięć RAM: 1 GB (32-bit) / 2 GB (64-bit)
Karta graficzna: DirectX 9.0, WDDM 1.0 lub lepszy
Pamięć VRAM: 128MB
Ilość wymaganego miejsca na dyski: 16 GB (32-bit) / 20 GB (64-bit)
Wymagania sprzętowe są takie same. Czy zatem Windows 10 jest lepszy niż Windows 7 i warto go zainstalować? Porównaliśmy systemy pod względem funkcjonalności.
Windows 7 vs Windows 10 - Wygląd i nawigacja
Mnie bardziej przekonuje klasyczny wygląd Windows 7. Szata graficzna Windows 10 sprawia wrażenie nowoczesności, może ma bardziej żywe kolory i grafikę zbliżoną do wielu aplikacji i systemów mobilnych takich jak iOS czy Android. Ale czy to jest takie fajne ? Moim zdaniem w pasku start Windows 10 nie powinny się znajdować kafelki.
Muszę przyznać, że dużym atutem Windows 10 jest zmienienie obszaru powiadomień, dostępny z poziomu zasobnika systemowego. Wyświetla on teraz przeróżne informacje i wiadomości, takie jak komunikaty z Outlooka, Dropboksa czy Spotify - w zasadzie wszystkie aplikacje działające w tle, które wyświetlają jakieś komunikaty, współpracują z obszarem powiadomień. Dzięki temu w jednym miejscu można sprawdzić wszystkie wiadomości związane z systemem i aplikacjami, uszeregowane w porządku chronologicznym. Ponadto z obszaru powiadomień uruchomisz ustawienia ekranu, czy też przełączysz się pomiędzy trybem tabletu a komputera.
Kolejne usprawnienie, niedostępne domyślnie w Windows 7, to obsługa wielu pulpitów. Podobna funkcja dostępna jest w systemie Apple OS X i Microsoft postanowił ją zapożyczyć. To z pewnością przydatne rozwiązanie dla bardziej wymagających użytkowników, którzy pracują nad różnymi projektami jednocześnie.
Podsumowanie: Wyglądzie znacząco się różnią oba systemy. Mi przypadł do gustu Windows 7. Ale pod względem funkcjonalności to Windows 10 jest odrobinę lepszy.
Windows 7 vs Windows 10 – Wyszukiwanie
W Windows 7 wystarczy wpisać nazwę aplikacji w polu wyszukiwania menu Start i można ją łatwo uruchomić klawiszem [Enter]. Tak samo wygląda to na Windows 10, jednak z tą różnicą, że wszystkie inne zapytania są realizowane przez Cortanę, wirtualną asystentkę Microsoftu. Można używać Cortany do wyszukiwania plików, folderów, albo spytać ją o prognozę pogody, poprosić o wysłanie wiadomości lub wpisanie daty spotkania do kalendarza. Cortana rozpoznaje zarówno komendy tekstowe, jak i głosowe.
Dodatkowa różnica pomiędzy Windows 7 a Windows 10 to wyszukiwanie obejmujące nie tylko dysk, ale też usługę OneDrive (dysk internetowy). Ponadto wyszukiwarka Windows 10 przeszukuje też internet, starając się wyświetlić bogatsze wyniki dla poszczególnych zapytań, często też sugeruje popularne frazy kluczowe wpisywane przez innych użytkowników.
Podsumowanie: Wyszukiwarka nowszego systemu ma tę samą funkcjonalność, jaką znajdziemy w Windows 7, a dodatkowo oferuje nowe i przydatne funkcje, w tym zintegrowaną wirtualną asystentkę.
Windows 7 vs Windows 10 – Przeglądanie Internetu
Microsoft od lat ma domyślną przeglądarkę internetową Internet Explorer. Win10 Microsoft wprowadził nową przeglądarkę Edge. Moim zdaniem dużo lepsza przeglądarka jest niż Internet Explorer.
Podsumowanie: W końcu Microsoft podjął dobre decyzję o zmianie przeglądarki.
Windows 7 vs Windows 10 – Instalacja aplikacji
Developerzy będą mogli tworzyć aplikacje, które działają na wszystkich urządzeniach z Windows, od telefonu po komputery z 85-calowymi ekranami dotykowymi, a wszystkie te narzędzia trafią do jednego, ujednoliconego sklepu Windows Store. Co więcej, wszystkie aplikacje pobierane (i kupowane) ze sklepu są wcześniej sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa.
Windows 7 nie ma zintegrowanego sklepu, niemniej większość użytkowników jest przyzwyczajona do znajdowania programów w Internecie i pobierania ich z zewnętrznych źródeł.
Podsumowanie: Sklep z aplikacjami to nowoczesna forma pobierania i zakupu oprogramowania, ale tradycyjny sposób znajdowania i instalowania aplikacji według mnie nie jest przestarzały i do tej pory dobrze się sprawdza.
PODSUMOWANIE:
W porównaniu do Windows 7, najnowszy system ma nie tylko szereg nowych funkcji, ale też wprowadza usprawnienia tych starszych, czyniąc pracę z komputerem wygodniejszą.
Według mnie żadna funkcja nie jest przełomowa, by zachęcała do przesiadki, ale razem tworzą one zestaw świetnych narzędzi składających się na szeroką funkcjonalność systemu.
Jednocześnie podkreślam, że Windows 7 to wciąż bardzo dobry system i wymiana go nie jest konieczna.